Penis – budowa, erekcja, średnia długość, seks, choroby, obrzezanie

Penis (nazywany inaczej prąciem) to dla mężczyzn najistotniejsza część ciała. Panów interesuje szczególnie, czy wymiary ich prącia są optymalne, jak i jaka istnieje korelacja pomiędzy grubością i długością penisa a doznaniami odczuwanymi przez partnerkę.

W poniższym artykule znaleźć będzie można odpowiedzi na wszelkie nurtujące panów pytania, jak i dowiedzieć się, jak jest zbudowany penis, jak dochodzi do erekcji, jakie są średnie wymiary męskiego członka i jak wpływają na seks, jakie mogą być schorzenia prącia i co daje obrzezanie. 

Budowa penisa

Ludzkie prącie składa się z dwóch jamistych ciał, wędzidełka napletkowego, żołędzi oraz ciała gąbczastego. W dolnej części penisa znajdują się najądrza oraz jądra. 

Ciało gąbczaste ułożone jest po dolnej stronie członka i poprzez nie przebiega cewka moczowa, za pomocą której mocz może wydostać się z penisa. Ciała jamiste są układem zatok, który w wyniku podniecenia przepełnia się krwią i pozwala na powstanie wzwodu.

Żołądź jest zakończeniem prącia – podczas spoczynku pokryty jest fałdem skórnym nazywanym napletkiem. W stanie erekcji napletek zsuwa się zawsze z żołędzi, dzięki czemu możliwie jest odbywanie stosunków. Napletek oraz żołądź połączone są ze sobą przy pomocy wędzidełka ułożonego w części dolnej członka. 

Erekcja penisa – na czym polega ? 

Erekcja jest czynnością fizjologiczną, która polega na usztywnieniu i powiększeniu się członka. Taka reakcja zachodzi w wyniku zamykania odpływu krwi z jamistych ciał prącia. Równocześnie w mięśniach gładkich członka rozpoczyna się wytwarzanie tlenku azotu – to właśnie dzięki temu możliwe staje się rozszerzanie krwionośnych naczyń. Krew nie może odpływać z wypustkowych żył, gdyż tętnice na nie naciskają. Dzięki czemu możliwie staje się utrzymywanie erekcji, jak również kopulowanie. 

Erekcja członka wywołuje seksualne podniecenie, którego element kulminacyjny stanowi wytrysk spermy połączony z orgazmem męskim. Jeżeli usztywnienie członka w czasie seksualnego podniecenia nie będzie możliwe, do czynienia mamy wówczas z impotencją, czyli zaburzeniami erekcji. 

Średnie wymiary penisa 

We wszystkich badaniach średnia długość penisa w stanie spoczynku wynosiła 7-10 cm, zaś średni jego obwód to 9-10 cm. Natomiast długość tego narządu podczas erekcji wynosiła średnio 12 do 16 cm, z kolei zaś obwód ok. 12 cm. Jedno spośród badań pokazało, iż nie było tutaj żadnej korelacji. Dla wielu panów wymiary penisa są przyczyną kompleksów oraz braku pewności siebie. Zatem pomocna może się okazać wizyta u lekarza seksuologa. 

Długość członka a życie intymne 

Mężczyźni nierzadko przeświadczeni są o tym, iż wielkość członka ma znaczący wpływ na doznania kobiety, z którą będą współżyć. Nie jest to do końca prawdą. Wiele badań pokazuje, iż większość pań zadowolona jest z wymiarów penisów swoich partnerów.

W badaniu przeprowadzonym w roku 2015 zadowolenie w tej materii zadeklarowało 70% kobiet. Wyłącznie 6% powiedziało, iż chciałoby aby członek ich partnera miał większe wymiary. Rozmiary członka nie mają także aż tak dużego wpływu na doznania pań w czasie stosunków seksualnych. 

Najbardziej wrażliwym na stymulowanie jest odcinek początkowy w pochwie – około 10 cm od samego wejścia. Wydaje się zatem, iż rozmiar nie będzie mieć tutaj dużego znaczenia, gdyż penis u przeciętnego mężczyzny osiąga podczas wzwodów większe wymiary. 

Poza tym, pochwa potrafi się dopasować do wymiarów penisa. Wagina u kobiet, które jeszcze nie rodziły dzieci, ma wyłącznie 7 centymetrów długości bez pobudzenia i podniecenia seksualnego. 

U pań po ciąży, jak i po odbytym porodzie, wymiary pochwy ulegają zmianie tylko w niewielkim stopniu. Nawet jeśli kobieta będzie mocno podniecona, jej pochwa ma tylko ok. 10 centymetrów długości. Znaczy to, iż członek podczas zbliżeń intymnych przepełni pochwę w całości, bez względu na swoje wymiary. 

Jeżeli mężczyzna ma penisa, z którego wymiarów nie jest zadowolony, jego partnerka z dużym prawdopodobieństwem i tak ma satysfakcję z odbywanych z nim płciowych stosunków. To nie tyle wymiary penisa, co umiejętności w zakresie sztuki miłosnej mają wpływ na zadowolenie z seksualnych kontaktów. 

Jeżeli jednak nie satysfakcjonuje nas wymiar penisa i mamy z tego powodu kompleksy oraz emocjonalne zahamowania, istnieją równe sposoby na powiększanie członka. Będzie to między innymi operacja chirurgiczna, która polega na przedłużaniu jego długości. 

Duży członek a stosunki seksualne

Podczas zbliżeń płciowych ściany mięśniowe w pochwie, potrafią się dopasować do wymiarów członka, za sprawą czego oboje partnerów może uzyskać rozkosz. Nazbyt długi penis, większy aniżeli 20 cm, może uderzać w kobiece narządy, które znajdują się w miednicy mniejszej, przykładowo jajniki i spowodować dolegliwości bólowe. 

Sprawdź ranking tabletek na powiększenie penisa

Odczuwanie dyskomfortu i bólu podczas stosunków przez kobiety może je zniechęcać do następnych prób współżycia, zaś gwałtowne i nagłe wchodzenie członka do pochwy, może prowadzić do jej uszkodzenia i spowodować krwotok. 

Obecnie panuje przekonanie, iż tylko duży członek stanowi atrybut siły i męskości. Panowie uważają, iż jeżeli inny mężczyzna ma większego penisa, to zyskuje też większą szansę na zapłodnienie i zdobycie w ich mniemaniu lepszej partnerki. 

Kobietom zaś podczas kontaktów seksualnych nie tyle zależy na długości penisa, co na umiejętności odnośnie prowadzenia przez mężczyznę sztuki miłosnej. Jeżeli kobiety miałyby szansę na zmianę wielkości członka swoich mężczyzn, to byłyby skupione raczej na jego obwodzie, objętości, nie zaś na długości. 

Większość pań woli grubsze penisy, gdyż wtedy mogą doznawać one więcej wrażeń podczas stosunków płciowych. Grubsze penisy mocniej drażnią i stymulują erogenne strefy, które umiejscowione są w pochwie.

Wymiary większości penisów męskich mieszczą się w przedziale 10-15 cm, co jest wystarczające do odbywania udanych stosunków seksualnych. Rozmiar członka ma niestety niewielki wpływ na orgazmy osiągane przez kobietę. 

Choroby penisa

Stan zapalny żołędzi

Symptomy stanu zapalnego żołędzi obejmować mogą: 

  • wydzielinę z prącia o intensywnym zapachu,
  • wysypkę na członku,
  • swędzenie oraz obrzęk,
  • ból prącia. 

Najczęstszą przyczynę stanu zapalnego w obrębie żołędzi, stanowi niewłaściwa higiena. Jeżeli nie będzie się odpowiednio czyściło członka pod napletkiem, zanieczyszczenia, martwy naskórek, pot i bakterie, mogą namnażać się wokoło żołędzi oraz doprowadzić do stanów zapalnych. 

Jeżeli przyczynę zapalenia w obrębie żołędzi stanowi infekcja, specjalista przepisze zapewne antybiotyk albo środki przeciwgrzybicze, które wspomogą szybsze uporanie się z dolegliwością. 

Priapizm

Często pojawiającą się chorobą członka jest priapizm niedokrwienny. To w pełni sztywna, uporczywa, a przede wszystkim wywołująca dolegliwości bólowe erekcja. Może potrwać od paru godzin do paru dni. Erekcja nie ma tutaj związku z intymną aktywnością. Nie jest w stanie jej także złagodzić orgazm. Dzieje się tak wówczas, kiedy krew wpływa do penisa, ale nie jest z niego odprowadzana. 

Wśród typowych przyczyn priapizmu, należy wymienić: 

  • schorzenia krwi, w tym anemię sierpowatą i białaczkę,
  • zastrzyk w prącie (proces lecznicy zaburzeń wzwodu),
  • znieczulenie,
  • urazy w obrębie narządów płciowych,
  • kłopoty z rdzeniem kręgowym,
  • wybrane leki, w tym na nadciśnienie i antydepresanty,
  • nadużywanie narkotyków albo alkoholu. 

Parafimoza 

Parafimoza objawia się brakiem możliwości przywracania wycofanego już napletka do jego anatomicznej, pierwotnej pozycji. Na ogół występuje jako jatrogenne powikłanie, przykładowo po zbadaniu żołędzi lub umieszczeniu tak zwanego cewnika Foleya u pacjenta. 

Wycofany napletek działa niczym uciskowa opaska, ograniczając odpływanie żylne z żołędzi. Ostatecznie doprowadza to do obrzęku miejscowego, niedokrwienia, stanu zapalnego oraz martwicy w obrębie zaangażowanej tkanki. 

Stulejka  

Stulejka jest brakiem zdolności wycofania napletka bliżej żołędzi. Przyczyny stulejki to: urazy, niewłaściwa higiena czy też różne infekcje. Doprowadzają do zwłóknienia napletka oraz blizn. Często stulejka może poskutkować zatrzymywaniem moczu z uwagi na zablokowanie ujścia w cewce moczowej. 

Stulejka spotykana jest bardzo często w wieku niemowlęcym, gdyż napletek pozostaje ciągle napięty. W większości sytuacji taki problem po pewnym czasie samoczynnie znika. Jeżeli tak się nie stanie, konieczne będzie wdrożenie właściwego leczenia. 

Rak penisa

To jedno spośród najgroźniejszych schorzeń członka i warto wiedzieć na jego temat możliwe jak najwięcej. Do czynników, które sprzyjają rozwijaniu się raka prącia, zaliczyć można: 

  • białaczkę,
  • AIDS,
  • zaniedbywanie higieny,
  • palenie tytoniu,
  • urazy prącia,
  • stulejkę,
  • przewlekłe stany zapalne napletka oraz żołędzi,
  • zarażenie wirusem ludzkiego brodawczaka,
  • zmiany przednowotworowe. 

Ostatnimi czasy ilość zdiagnozowanych schorzeń penisa o charakterze nowotworowym wzrosła o 20%. Typowe symptomy tego schorzenia to: zmiany w obrębie trzonu prącia, żołędzi czy też napletka. Zaliczyć można do nich stwardnienia, płaskie guzki, rosnące brodawki, owrzodzenia, na ogół nie wywołujące dolegliwości bólowych. Do tego dochodzić może powiększenie węzłów chłonnych obecnych w pachwinach. 

Obrzezanie

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, iż w obrębie całego świata ok. 30 procent panów będących w wieku powyżej 15 lat, zostało poddanych obrzezaniu. Decyzja na temat przeprowadzenia tego zabiegu, tak jak w wypadku obrzezania pań, ma najczęściej związek z religią. 

Niemalże wszyscy Muzułmanie i Żydzi przeszli obrzezanie penisów, razem stanowią ok. 70 procent spośród wszystkich obrzezanych na całym świecie panów. Największa ilość osób, które poddały się wymienionemu zabiegowi nie z uwagi na religię, mieszka na terenie Stanów Zjednoczonych. Według statystyk, w wymienionym kraju ok. 65 procent dzieci płci męskiej poddaje się obrzezaniu, przy czym jednak ostatnimi czasy zabieg w celach kosmetycznych oraz medycznych, stał się dosyć kontrowersyjną kwestią. 

W sprawie tej zabrało WHO, które zarekomendowało obrzezanie u dorosłych panów jako metodę na zmniejszanie ryzyka zarażenia się wirusem HIV. 

Ostatnia aktualizacja 14 kwietnia, 2023

Michał Wojciechowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  na wydziale lekarskim. Ukończył  takie specjalizacje jak ginekologia i seksuologia. Autor wielu publikacji naukowych i badań.

Dodaj komentarz