Erekcja – przyczyny i objawy zaburzeń erekcji

Jak mówią przeprowadzane regularnie statystyki, średnio co piąty stosunek seksualny nie dochodzi do skutku przez problemy z erekcją u mężczyzny. Gdy takie coś ma miejsce, jest on zazwyczaj zaskoczony – potem dochodzi zażenowanie, irytacja, a często i wściekłość. Te z kolei niosą ze sobą zgoła odmienne skutki, jak częste zmienianie partnerek seksualnych (na przykład celem udowodnienia sobie, że „przecież możemy”), czy też wprost przeciwnie – unikanie jakichkolwiek większych zbliżeń celem uniknięcia wstydu i niezręcznych sytuacji w relacji z kobietą.

Należy wiedzieć, że zaburzenia erekcji już dawno przestały być domeną osób w podeszłym wieku, a coraz częściej dotykają one również mężczyzn jeszcze przed trzydziestką. Jakie mogą być ich przyczyny i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Co to jest erekcja?

Ujmując wszystko w jednym prostym zdaniu można powiedzieć, że erekcja to wzwód, w czasie którego penis faceta powiększa się oraz staje się twardy i sztywny. Aby doszło do niej, konieczne jest pojawienie się pewnego rodzaju bodźca – mogą nim być wszelkiego rodzaju doznania dotykowe, słuchowe lub wzrokowe, albo nawet wyobrażenia o zabarwieniu erotycznym lub też sama świadomość zbliżenia, które może lub ma nastąpić. Jednym zdaniem: aby doszło do erekcji konieczne jest współpracowanie układu nerwowego z naczyniowym.

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji pojawiają się wtedy, gdy mężczyzna nie jest zdolny czy to do osiągnięcia, czy też utrzymania wzwodu, z uwagi na co nie jest możliwe odbycie stosunku seksualnego. Jeżeli takie coś ma miejsce jednorazowo, nie musimy się martwić. Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, gdy przeważająca większość podejmowanych przez faceta prób wiąże się fiaskiem, a cała sytuacja trwa od dłuższego czasu.

Niegdyś zaburzenia erekcji nazywano słowem „impotencja” – dzisiaj uważane jest to za błąd. Określenie to sugeruje bowiem, że to wszystko jest nieodwracalne. A z zaburzeniami można skutecznie walczyć, pozbywając się ich zupełnie. Same w sobie również potrafią przybrać różne formy – u jednego objawiają się one całkowitą niezdolnością do odbycia stosunku, inni nie mogą uzyskać wzwodu koniecznego do penetracji, a jeszcze innym nie udaje się utrzymać go na tyle długo, by mogło dojść do pełnego stosunku seksualnego.

zaburzenia erekcji

Przyczyny zaburzeń erekcji

Do zdecydowanie najczęstszych przyczyn pojawienia się zaburzeń erekcji zalicza się stres, przemęczenie oraz przepracowanie, jak również niskie poczucie własnej wartości. Mówi się, że większość zaburzeń ma swoje korzenie w psychice. Również jakiekolwiek czynniki związane z samym związkiem mogą mieć na to wpływ: kłótnie, konflikty czy nawet zanik atrakcyjności partnerki mogą prowadzić do tego typu powikłań. Nie zawsze wszystko leży jednak w psychice. Do częstych przyczyn zaburzeń erekcji należą również:

  • choroby prącia – bardzo ważne jest częste badanie prącia oraz prostaty;
  • choroby neurologiczne – udar mózgu często jest podłożem do zaburzeń;
  • przyjmowane leki – jeżeli w chwili obecnej przyjmujemy leki, a w szczególności hormony i psychotropy, możemy w nich upatrywać przyczyn naszych problemów;
  • przebyte urazy;
  • choroby i zaburzenia psychiczne – najbardziej popularną jest w tym momencie depresja, z którą zmaga się duża część społeczeńswa;
  • niezdrowy tryb życia – jeżeli prowadzimy siedzący styl życia, nadużywamy używek i niezdrowo się odżywiamy, może to być przyczyną zaburzeń;
  • choroby narządów wewnętrznych – tak właściwie większość chorób takich narządów, jak wątroba, nerki czy płuca może prowadzić do zaburzeń.

co to jest erekcja

Objawy zaburzeń erekcji

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zaburzenia erekcji nie są czymś spotykanym wyłącznie w podeszłym wieku. Ze względu na zmieniający się tryb życia, zaczynają dosięgać również osób młodych – zaburzenia same w sobie nie są chorobą. Są jednak najczęściej symptomem innej, często znacznie poważniejszej dolegliwości lub też stanu ściśle związanego z psychiką. Jeżeli więc powtarzają się u nas regularnie, musimy rozważyć wizytę u internisty, seksuologa, urologa czy psychiatry – w zależności od tego, co dokładnie podejrzewamy. Pamiętajmy jednak o najważniejszym – problemy z erekcją to żaden wstyd. Cierpi na nie na świecie blisko 150 milionów mężczyzn, a w samej Polsce – 1,5 miliona. Nie wahajmy się więc zgłosić z tym do lekarza.

Jak możemy sobie z tym poradzić?

Sposobów radzenia sobie z zaburzeniami erekcji jest dużo, jednak wybranie któregokolwiek z nich wiąże się z koniecznością zdiagnozowania, co leży u przyczyn problemów. Przede wszystkim należy tutaj określić, kiedy pojawia się problem ze wzwodem – jeżeli nie mamy z nim problemu w czasie masturbacji, a „poranny wzwód” to dla nas nic obcego, przyczyną problemów jest stres. Może tutaj pomóc spokój oraz danie sobie trochę czasu – warto porozmawiać z kobietą, a jeśli jest to dla nas pierwszy raz, zadbać o dobrą i wyluzowaną atmosferę. Wbrew pozorom, również facet może na tym skorzystać. Warto jest też zadbać o… egozim. Wielu facetów stara się skupiać na przyjemności partnerki nie patrząc na siebie, co też jest błędem. W przypadku zbyt dużych problemów z „psychiczną” stroną medalu, zawsze możemy zgłosić się o pomoc czy to do psychologa, czy też seksuologa.

Trzeba jednak zauważyć, że przyczyną problemów związanych z zaburzeniami erekcji nie zawsze są czynniki czysto psychologiczne. Często w takim przypadku winne okazują się choroby, na przykład te związane z układem krążenia (jest on bardzo ważny, gdyż do wzwodu dochodzi właśnie za jego pośrednictwem). Wtedy możliwe jest sięgnięcie po tabletki na erekcję – zobacz najnowszy ranking, zazwyczaj zawierające w sobie substancję o tajemniczej nazwie „sildenafil”. Choć do niedawna celem pozyskania go trzeba było mieć receptę i kupić popularną Viagrę, dziś tabletki na potencję dostępne w każdej aptece bez recepty również go zawierają.

Warto na koniec powiedzieć, że jeżeli przyczyną problemów są problemy w psychice, żaden lek nie pomoże nam w pozbyciu się problemów z erekcją. Musimy wziąć się za siebie i zastanowić się, co możemy zrobić, by pozbyć się naszej własnej blokady psychicznej.

Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1351051/
https://medlineplus.gov/ency/article/007617.htm
https://www.veteranshealthlibrary.va.gov/142,84787_VA
https://www.veteranshealthlibrary.va.gov/DiseasesConditions/Urinary/142,82965_VA
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12141724
https://www.fda.gov/media/79856/download

Michał Wojciechowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  na wydziale lekarskim. Ukończył  takie specjalizacje jak ginekologia i seksuologia. Autor wielu publikacji naukowych i badań.

Dodaj komentarz