Jak poprawić wytrzymałość ?

Osiągnięcie wymarzonej sylwetki wiąże się z bardzo ciężką pracą. Często przy intensywnym treningu szwankuje nam kondycja. W takiej sytuacji warto poprawić własną wytrzymałość. Na szczęście do dyspozycji jest wiele różnych sposobów, dzięki którym można ją wzmocnić. Wpłynie to korzystnie na osiąganie w pełni satysfakcjonujących wyników w trakcie realizowania kolejnych jednostek treningowych i ćwiczeń. Wytrzymałość organizmu można zbudować w warunkach domowych, na siłowni, w klubach fitness czy też na świeżym powietrzu.

Zwiększenie wydolności organizmu – od czego jest to zależne?

Zwiększenie wydolności naszego organizmu jest zależne od wielu rozmaitych czynników. Przede wszystkim ważnymi aspektami są w tym zakresie:

 • stan zdrowia,
 • ilość ruchu i uprawianych aktywności fizycznych,
 • zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia.

Profesjonalne podejście do tematu sprawi, że zainteresowani bez większych problemów zwiększą wydolność swojego organizmu. Przyda się to np. przed maratonem. Pokonanie takiego dystansu to spore obciążenie dla ludzkiego organizmu, więc najpierw należy popracować długimi miesiącami nad swoją wytrzymałością i kondycją. Najlepiej robić to pod okiem doświadczonych trenerów, którzy podpowiedzą zainteresowanym jakie ćwiczenia mają wykonywać i jak należy to robić.

Obniżona wydolność organizmu często występuje u tych osób, które nie uprawiają żadnego sportu, a poza tym prowadzą na co dzień siedzący tryb życia. Tyczy się to nie tylko seniorów, ale też zdecydowanie młodszych osób. Oczywiście do uprawiania aktywności fizycznej potrzebny jest wolny czas. Nie zapominajmy o zdrowiu, które jest równie istotne. Siedzącego trybu życia nie zawsze można skutecznie wyeliminować. W dużej mierze zależy to od charakteru wykonywanej pracy. Praca nad organizmem przynosi pożądane efekty, ponieważ ludzki organizm potrafi przyswoić nowe zdolności i zaadaptować się w nowych warunkach. Im więcej ruchu tym większa wydolność organizmu. Problemy mogą pojawiać się zwłaszcza wtedy, gdy zainteresowani narzekają na przewlekłe problemy z krążeniem. Dodatkowo dochodzą kłopoty z kręgosłupem. Niekiedy konieczne jest nawiązanie solidnej współpracy z rehabilitantem lub fizjoterapeutą.

Zwiększenie wydolności organizmu – na jakie pokarmy i składniki stawiać?

Osoby chcące znacząco zwiększyć wydolność własnego organizmu powinny postawić przede wszystkim na zbilansowaną dietę. W tym celu warto udać się do sprawdzonego dietetyka, który pomoże nam ułożyć odpowiedni plan żywieniowy na najbliższy miesiąc, czy też jeszcze dłuższy okres czasu.

Nie każdy składnik poprawi wytrzymałość naszego organizmu, więc warto zachować w tym zakresie stuprocentową czujność. Na stołach powinny pojawić się pokarmy bogate w:

 • optymalną ilość białka i węglowodanów,
 • zdrowe tłuszcze,
 • witaminy i minerały.

Nie warto rezygnować z bezpiecznych i naturalnych suplementów diety, ale o tym lepiej porozmawiać z dietetykami i trenerami personalnymi. To specjaliści, którzy posiadają na ten temat bogatą wiedzę. Wydolność organizmu może się obniżać w momencie, w którym do organizmu nie dostarczamy odpowiedniej ilości witaminy D3. Wiąże się to także z występowaniem chorób autoimmunologicznych i reumatycznych. Poza tym mogą się pojawić problemy z depresją i obniżonym samopoczuciem.

Istotnym elementem dla zainteresowanych osób będzie witamina C. Jeśli chodzi o białko warto wziąć pod lupę takie pokarmy, jak:

 • chude mięso,
 • rośliny strączkowe,
 • ryby.

Dzięki takim składnikom nie tylko poprawimy wytrzymałość naszego organizmu, ale zadbamy również o zbudowanie optymalnej masy mięśniowej. W przypadku węglowodanów w pierwszej kolejności rozpatrzmy brązowy ryż, ciemne pieczywo, makaron razowy oraz owoce. Przechodząc do zdrowych tłuszczy nie należy zapominać o awokado, olejach tłoczonych na zimno, białym mięsie czy też orzechach.

Zrezygnowanie z używek i spożywanie dużej ilości wody to podstawa sukcesu

Poprawa wydolności organizmu uzależniona jest w dużej mierze od całkowitej rezygnacji z używek. Chodzi tutaj o odstawienie papierosów i alkoholu. Niekiedy zgubne działanie może nieść za sobą nadmiar kawy. Oczywiście o wszystkim można porozmawiać z wykwalifikowanymi specjalistami ze świata medycyny i dietetykami. Alkohol doprowadza do tego, że wydolność organizmu znajduje się na bardzo niskim poziomie, a poza tym nie mamy energii do działania i obciążamy własną wątrobę. Nasz układ krwionośny nie funkcjonuje wtedy poprawnie. Chyba nie trzeba wspominać o tym, że absolutnym wrogiem każdego człowieka są narkotyki.

Używki można zastąpić jakimiś zdrowymi przekąskami. Mogą to być wspomniane wyżej orzechy, ale równie dobrze migdały oraz inne składniki, których nie brakuje w sklepach. Kluczem do sukcesu jest również spożywanie dużej ilości wody (najlepiej minimum 2 litry dziennie). Woda ma ogromny wpływ na skuteczną detoksykację organizmu, a poza tym zapewnia sporo dodatkowej energii. Woda powinna być spożywana maksymalnie na 2-3 godziny przed snem.

Poprawa wytrzymałości organizmu – na jakie ćwiczenia się zdecydować?

Ważnym aspektem w zakresie zbudowania optymalnej wytrzymałości organizmu są prawidłowo dobrane ćwiczenia. Chodzi tutaj mianowicie o:

 • jogę – znacząco zwiększy ogólną sprawność ludzkiego organizmu. Pomaga zachować spokój i koncentrację. Zwiększa elastyczność mięśni i jest polecana nawet mało doświadczonym i wytrenowanym osobom,
 • regularne spacery – co prawda trudno zaliczyć je do kategorii ćwiczeń, lecz nie należy o nich zapominać. Poruszać się musimy jak najczęściej, a na spacer zawsze możemy zabrać ze sobą pieska czy też kijki do nordic walking,
 • pływanie – to zdrowa i uniwersalna forma aktywności fizycznej, która może być wpleciona do wielu treningów w rozmaitych dyscyplinach sportowych. Pływanie nie będzie obciążało naszych stawów i przyniesie nam wymierne korzyści,
 • bieganie – w ten sposób jesteśmy w stanie poprawić krążenie i wesprzeć funkcjonowanie układu oddechowego.

Skorzystanie z powyższych ćwiczeń i porad sprawi, że każda osoba w krótkim czasie poprawi wytrzymałość organizmu. Co za tym idzie przygotujemy się do ważnych startów lub zbudujemy atrakcyjną sylwetkę. 

Przeczytaj również:

Rodzaje ćwiczeń
Ćwiczenia na klatkę piersiową
Trening interwałowy

Sprawdź również opinie o tych suplementach:

Metadrol opinie
Somatodrol opinie
Probolan 50 opinie
Mass Extreme opinie

Kasia Lasek

Redaktorka i autorka wielu publikacji na temat zdrowia i urody. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, na Wydziale Nauk o Zdrowiu o specjalizacji dietetyka oraz uroda. Obecnie pracuje w Klinice Medycznej.

Dodaj komentarz