Jak sobie radzić z brakiem erekcji ?

Tematy związane z seksem niestety wciąż są tematami tabu. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że jest on ważny. Dzięki udanemu życiu seksualnego człowiek nie tylko spełnia swoje fantazje, ale również rozładowuje napięcie, a w związku jest to również forma wyrażania uczucia i konsumowania miłości. Co jednak robić w przypadku, gdy erekcja sprawia problemy? Podpowiadamy.

Możliwe przyczyny i objawy zaburzeń erekcji

Problemy związane z erekcją mogą dotyczyć każdego mężczyzny, niezależnie od wieku. Najczęściej pojawiają się u starszych panów, jednak nie brakuje przypadków mężczyzn w wieku poniżej 30 lat, którzy również zmagają się z zaburzeniami erekcji. Jest ona niezbędna, aby mógł odbyć się satysfakcjonujący stosunek seksualny.

Aby do niej doszło, konieczna jest odpowiednia współpraca pomiędzy układem naczyniowym a nerwowym. Objawami zaburzeń erekcji są:

 • przedłużający się brak zdolności do odbycia stosunku,
 • niemożność osiągnięcia wzwodu w takim stopniu, który umożliwia penetrację,
 • brak zdolności utrzymania wzwodu na taki czas, który pozwala na odbycie stosunku seksualnego w pełni.

Możliwe przyczyny związane z zaburzeniami erekcji mogą być różne. Najczęściej są to:

 • choroby związane z układem sercowo-naczyniowym,
 • choroby metaboliczne,
 • zaburzenia psychiczne,
 • choroby neurologiczne,
 • nieprawidłowości w funkcjonowaniu ważnych narządów wewnętrznych,
 • niektóre przebyte urazy,
 • niektóre leki,
 • używki, zła dieta, brak ruchu,
 • stres, zmęczenie, przepracowanie,
 • niskie poczucie własnej wartości,
 • problemy w związku.

Lista jest naprawdę długa, na szczęście można skutecznie pozbyć się problemu i na nowo cieszyć się udanym życiem seksualnym.

Co na poprawę erekcji ?

Dla mężczyzny problemy z erekcją mogą okazać się wstydliwe. Oczywiste więc jest, że często wizyta u lekarza specjalisty jest odwlekana w czasie albo w ogóle nie brana pod uwagę. Warto jednak mieć świadomość, iż lekarz widział w swojej karierze już wiele przypadków, na pewno żaden pacjent nie jest narażony na wyśmianie czy złe traktowanie. Jeśli jednak na tym etapie nie chcesz odwiedzać gabinetu lekarskiego, możesz spróbować sposobów takich jak:

 • Tabletki na potencję – niektóre z nich można uzyskać bez recepty. W ich składzie znajduje się sidenafil, który zapewnia popularność na przykład wychwalanej Viagrze. Substancja sprawia, że przepływ krwi staje się ułatwiony, a erekcja możliwa do osiągnięcia i podtrzymania przez odpowiedni czas. Działanie sidenafilu w tej kwestii jest potwierdzone naukowo. Tabletki na potencję są bezpieczne, jednak przed rozpoczęciem korzystania z nich, warto dokładnie przeczytać ulotkę albo skonsultować się z lekarzem.
 • Styl życia – jeśli w Twojej codzienności obecne są niezdrowe produkty żywieniowe, gazowane napoje, używki czy brak ruchu, z pewnością warto to zmienić. Niezdrowy styl życia to przecież jeden z czynników, który może powodować problemy związane z erekcją. Dodatkowo wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie. Więcej ruchu, zdrowej żywności i zrezygnowanie z używek oraz niezdrowych napojów na pewno poprawi komfort Twojego życia.
 • Porozmawiaj – jeśli podejrzewasz, że zaburzenia erekcji mogą mieć związek z sytuacją w związku, porozmawiaj z drugą połówką i postarajcie się wspólnie rozwiązać zaistniały problem. Kłótnie i nieporozumienia mają wpływ na jakość waszej relacji, ale również na wygląd życia seksualnego.
 • Nie przejmuj się aż tak bardzo – od dawna mówi się, że to nasze myśli często utrudniają wiele spraw. Jest to prawda także w przypadku seksu. Na pewno chcesz zadowolić swoją partnerkę i przejmujesz się tym, ale być może czasami warto po prostu się wyluzować i oddać chwili? Jeśli masz z tym problem, porozmawiaj z drugą osobą. Na pewno spotkasz się ze zrozumieniem i wsparciem, co może wpłynąć na skuteczne rozwiązanie problemu.
 • Odpocznij – nie dbasz o relaks? To bardzo niedobrze. Nadmierny stres i przemęczenie to również jeden z czynników, które mogą powodować problemy z erekcją. Znajdź chociaż chwilę dla siebie, w której będziesz mógł poświęcić czas sobie, swoim pasjom i porządnemu odpoczynkowi.
 • Spożywaj produkty wspomagające libido – są smaczne, zdrowe i naprawdę pomocne. Mowa tutaj o kakao, awokado, owocach czy sezamie. Do przyprawiania potraw warto używać imbiry czy papryczkę chili. Zioła wspomagające potencje również warto wykorzystać. W tej kwestii sięgnij po liść Damiana, wierzbownicę albo pestki dyni.
 • Ćwicz mięśnie Kegla – tak, również faceci je posiadają a dzięki ćwiczeniom można zdziałać cuda w łóżku. Warto poświęcać im trzydzieści minut, każdego dnia. Ćwiczenia polegają na spinaniu i rozluźnianiu mięśni naprzemiennie. Nie wiesz jak je wyczuć? Powstrzymaj strumień podczas oddawania moczu, te mięśnie które czujesz są właśnie mięśniami Kegla.

Podsumowanie

Problemy związane z zaburzeniami erekcji to niewątpliwie trudna sytuacja dla mężczyzny. Pamiętaj jednak, że są skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu.

Warto je wypróbować, aby przywrócić radość z życia seksualnego, które jest ważne. Jeśli jednak żadne z wyżej opisanych rozwiązań nie działa, albo działa niewystarczająco, koniecznie odwiedź lekarza specjalistę. W niektórych przypadkach jedynie tam można uzyskać pomoc.

Wywiad, trafna diagnoza i odpowiednie leczenie, na pewno będą skutkować powrotem do satysfakcjonującego życia seksualnego. Nie ma się czego wstydzić, lekarz to specjalista, a problemy związane z erekcją są częśćiej spotykane, niż mogłoby się wydawać.

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia, 2023

Michał Wojciechowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  na wydziale lekarskim. Ukończył  takie specjalizacje jak ginekologia i seksuologia. Autor wielu publikacji naukowych i badań.

Dodaj komentarz