Jak zwiększyć libido i na nowo cieszyć się z udanego życia seksualnego

Udane życie seksualne, to jeden z ważniejszych aspektów każdego związku. Ma ono również wpływ na nasz organizm. Pomaga się rozluźnić, sprawia że szybciej pozbywamy się stresu i mamy więcej energii do działania. Bardzo często zdarza się jednak, że poziom libido gwałtownie spada.

Co może być tego przyczyną? W jaki sposób sobie z tym radzić? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się co zrobić, żeby powrócić do udanego życia seksualnego i cieszyć się nim na nowo.

Libido – co kryje się pod tym pojęciem?

Używając języka potocznego można napisać, że libido, to popęd seksualny. Z kolei Zygmunt Freud, ojciec i twórca psychoanalizy, traktował libido jako energię życiową pod postacią energii seksualnej. Jakbyśmy nie zdefiniowali tego pojęcia, to ma ono jedno wspólny mianownik – seks.

W przypadku kobiet apetyt na seks jest indywidualną wartością. Nigdy nie stanowi wartości stałej, bo jest uzależniony od bardzo wielu personalnych czynników. Ogromną rolę na odczuwanie pożądania ma zarówno stan psychiczny, jak i prawidłowa gospodarka hormonalna.

Pod względem biologicznym libido to nic innego, jak oddziaływanie hormonów płciowych i powiązanych z nimi neuroprzekaźników na jądro półleżące, które jest jednym z podstawowych jąder mózgu. Odpowiada w głównej mierze za nasze uzależnienia oraz za zdolność odczuwania przyjemności.

zaburzenia libido

Zaburzenia libido

W przypadku zaburzenia libido, możemy mówić zarówno o podwyższonym, jak i o obniżonym popędzie seksualnym. Pierwszy przypadek określany jest mianem hiperseksualności, która w przypadku kobiet nazywana jest nimfomanią. Jest to zespół zaburzeń, ściśle związanych z utratą kontroli nad fantazjami i zachowaniami seksualnymi, które są pozbawione więzi emocjonalnych, a realizowane jedynie w celu poprawy nastroju.

Natomiast drugi przypadek, to tak zwana hipolibidemia, potocznie zwana jako oziębłość seksualna. Zaburzenia te polegają na braku albo znacznym zubożeniu fantazji erotycznych oraz niechęcią do podejmowania aktywności seksualnej. Zaburzenia libido są bardzo trudne do zdiagnozowania, bo nigdzie nie są określone jego normy.

Jak można zwiększyć libido ?

Kiedy istnieje przekonanie, że poziom libido jest zbyt niski, to w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczyny tego stanu. Warto wtedy udać się do specjalisty. Pomoże postawić prawidłową diagnozę oraz zaleci odpowiednie leczenie, które w zależności od przyczyny może być farmakologiczne lub przyjąć formę psychoterapii. Jeżeli ktoś nie chce korzystać z pomocy lekarza, to może samodzielnie próbować zwiększyć libido. Żeby jednak robić to skutecznie, to w pierwszej kolejności należy zapoznać się z tym, co niekorzystnie wpływa na naszą aktywność seksualną.

Czynniki, które wpływają na libido

Na poziom naszego libido wpływają zarówno czynniki biologiczne, społeczne, jak i psychologiczne. Ich zakres jest bardzo szeroki, dlatego bardzo trudno dokonać szybkiej i trafnej diagnozy. Postanowiliśmy wymienić te najważniejsze, które mają największy wpływ na kobiecy organizm.

Cykl menstruacyjny

W przypadku kobiet libido jest ściśle powiązane z cyklem menstruacyjnym, za którego regulację odpowiadają estrogeny. W trakcie jego trwania można zauważyć dwa okresy wyraźnego podwyższenia libido. Pierwszy występuje podczas dni płodnych, które wypadają w okolicach owulacji. Drugi natomiast parę dni przed pojawieniem się miesiączki, co jest ściśle powiązane ze wzrostem poziomu testosteronu. Naturalnym zjawiskiem jest również obniżenie aktywności seksualnej w czasie menopauzy. Jest to spowodowane drastycznym spadkiem poziomu estrogenów w organizmie kobiety.

Przeżyta trauma

Ogromny wpływ na nasze libido mogą mieć traumatyczne przeżycia, związane na przykład z gwałtem lub molestowaniem. U osób, które tego doświadczyły, może pojawić się silny lęk przed kontaktem intymnym. Podobnie może być w przypadku depresji, a nawet krótkotrwałego stresu.

Choroby

Poziom naszego libido uzależniony jest również od stanu zdrowia. Za spadek libido mogą być odpowiedzialne różne choroby. Oprócz wspomnianej wcześniej depresji, zaliczamy do nich:

 • cukrzycę
 • anemię
 • choroby serca i układu krążenia
 • nadciśnienie tętnicze
 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
 • wirusowe zapalenie wątroby

Leki na zwiększenie libido

Za spadek naszego życia seksualnego odpowiadać mogą też leki. Jeżeli odczuwasz mniejszy apetyt na seks, to przyczyna tego może być zamknięta w domowej apteczce. Jakie leki mają największy wpływ na spadek libido?

Na pewno przeciwdepresyjne. Bardzo często poprawiają one nastrój chorego, ale jest to ściśle powiązane z tym że obniżają jego popęd seksualny. Również doustne tabletki antykoncepcyjne mogą obniżyć poziom niektórych hormonów, odpowiedzialnych za naszą chęć do łóżkowych igraszek. Trzeba wówczas koniecznie skonsultować się z ginekologiem, który pomoże dobrać odpowiednie środki.

Jeżeli cierpisz na alergię i przyjmujesz leki antyhistaminowe, to bezpośrednio po ich zażyciu możesz odczuwać mniejszą chęć na seks. Podobnie jest w przypadku wszelkich leków przeciwpadaczkowych oraz beta-blokerów, czyli leków przyjmowanych przez chorych na nadciśnienie tętnicze i chorobę wieńcową.

Relacje z partnerem

Jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania miłosnych igraszek są kłótnie oraz problemy między partnerami. Zadawnione żale, niedopowiedzenia czy brak zaufania do partnera. To wszystko potrafi niekorzystnie wpłynąć na nasze libido, dlatego wszelkie konflikty trzeba rozwiązywać jak najszybciej. Tym bardziej, że według naukowców u kobiet będących w długoletnich związkach, z roku na rok systematycznie obniża się zainteresowanie seksem.

Styl życia

Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest niska, palimy dużo papierosów oraz często spożywamy alkohol, to również możemy odczuwać mniejszy popęd seksualny. Styl życia ma ogromny wpływ na nasze libido. Do wcześniejszego zestawu należy jeszcze dorzucić dietę. Mało osób zdaje sobie sprawę, że za pomocą jedzenia również można wpływać na poziom aktywności seksualnej.

jak poprawić libido

Jakie hormony mają wpływ na libido ?

Hormony towarzyszą nam każdego dnia. To one powodują zmiany nastroju czy decydują o poziomie naszej energii. Pomagają utrzymywać równowagę w organizmie. Są również odpowiedzialne za prawidłowe funkcje seksualne. Poniżej znajduje się lista hormonów, które mają największy wpływ na kobiece libido.

 • Endorfiny – sprzyjają dobremu samopoczuciu, potrafią łagodzić ból, eliminują stres, potrafią wywołać stan euforyczny
 • Estrogeny – poprzez wpływ na układ nerwowy, odpowiadają za sterowanie seksualnymi reakcjami
 • Testosteron – pomaga utrzymać organizm w dobrym zdrowiu i wysokiej formie fizycznej oraz seksualnej
 • Progesteron – głównie wpływa na organizm kobiety po owulacji, kiedy wraz z jego wzrostem, spada libido
 • Prolaktyna – jej wysoki poziom potrafi zablokować owulację oraz obniżyć popęd seksualny
 • Dopamina – odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych do mózgu, dzięki czemu może go pobudzać
 • Hormon tarczycy – w przypadku niedoczynności tarczycy nasze libido może być obniżone

Jakie tabletki na poprawę libido – ranking

Jeżeli wszelkie naturalne sposoby nie sprawią, że Twoje libido się zwiększy, wówczas powinnaś sięgnąć po suplementy diety wspomagające popęd seksualny. Ich zadaniem jest systematyczna i skuteczna poprawa jakości życia seksualnego. Jeżeli do tej pory nie miałaś styczności z tego typu produktami i nie wiesz, który preparat będzie dla Ciebie najlepszy, to nic się nie martw. Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking tabletek na libido (tabletki na potencję dla pań) dostępnych na rynku, które przeznaczone są dla osób pragnących zwiększyć swoją aktywność seksualną. Koniecznie się z nim zapoznaj.

femmax - viagra dla kobiet

1. Femmax

Jest to suplement diety w postaci kapsułek, którego skład oparty jest tylko na naturalnych składnikach odżywczych. Ich staranne dobranie nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest doskonałym sposobem na wzmocnienie doznań seksualnych. Suplement ten zarówno zwiększa ochotę na współżycie, jak i dostarcza energii i witalności. Wszystko to sprawi, że będziesz miała dobre samopoczucie każdego dnia.

Kup w najniższej cenie

femin plus tabletki na popęd dla kobiet

2. Femin Plus

Do jego stworzenia również użyto tylko naturalnych, najwyższej jakości składników. Używając Femmin Plus zwiększysz czułość miejsc intymnych, odpowiednio je nawilżysz, poprawisz ukrwienie i wrażliwość na dotyk. Ważne jest to, że działa już po spożyciu pierwszej tabletki.

Kup w najniższej cenie

libido therapy tabletki na popęd seksualny dla pań

3. Libido Therapy

Kolejny suplement oparty tylko na naturalnych składnikach. Przeznaczony jest dla wszystkich kobiet, które pragną zwiększyć swój popęd seksualny. Pierwsze efekty zauważalne są po pięciu dniach regularnego stosowania. Dzięki Libido Therapy poprawisz ukrwienie pochwy, zwiększysz jej wilgotność oraz uwrażliwisz komórki na odczuwanie bodźców, co zintensyfikuje odczuwanie doznań podczas zbliżenia.

Kup w najniższej cenie

viamea tabletki na poprawę libido u pań

4.Viamea

Preparat ten idealnie nadaje się dla wszystkich kobiet, które straciły zainteresowanie seksem. Dzięki niemu poprawia się ukrwienie i nawilżenie pochwy, co ma szczególne znaczenie przy odczuwaniu doznań w czasie seksu. W jego skład wchodzą tylko naturalne składniki, które korzystnie wpływają na organizm już po 30 minutach od przyjęcia suplementu.

Kup w najniższej cenie

senstra kapsułki na zwiększenie libido

5. Senstra

Preparat ten idealnie nadaje się dla wszystkich kobiet, które straciły zainteresowanie seksem. Dzięki niemu poprawia się ukrwienie i nawilżenie pochwy, co ma szczególne znaczenie przy odczuwaniu doznań w czasie seksu. W jego skład wchodzą tylko naturalne składniki, które korzystnie wpływają na organizm już po 30 minutach od przyjęcia suplementu.

Kup w najniższej cenie

Naturalne sposoby na zwiększenie libido

Jeżeli nie chcesz po raz kolejny mówić swojemu partnerowi: „Kochanie, nie dzisiaj, boli mnie głowa”, to koniecznie musisz popracować nad zwiększeniem swojego libido. W jaki sposób to zrobić? Jest kilka naturalnych sposobów, od których powinnaś rozpocząć walkę, wypróbuj zioła na poprawę libido oraz sprawdź co to jest viagra dla kobiet.

W pierwszej kolejności powinnaś zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dzięki temu wzrośnie w organizmie ilość wydzielanych endorfin, które skutecznie zniwelują uczucie niepokoju oraz zredukują stres. Podniesie się również poziom testosteronu, który ma bezpośredni wpływ na nasze libido. Poprzez ćwiczenia sprawisz również, że twoje ciało będzie bardziej zadbane i atrakcyjniejsze, a ty zyskasz dodatkową pewność siebie, która będzie miała przełożenie na seks. Oprócz treningu bardzo ważny jest również sen. Naucz się odpowiednio odpoczywać, a ochota na miłosne igraszki szybko powróci.

Bardzo ważna jest również dieta. Zadbaj o to, żeby znalazły się w niej odpowiednie składniki, które bezpośrednio wpływają na nasze libido. Lista ta jest bardzo długa i różnorodna, więc nie będziemy wymieniać wszystkich, jednak szczególną uwagę powinnaś zwrócić na: seler, awokado, banany, migdały, ostrygi, owoce morza, czy brzoskwinie. Do przygotowywanych posiłków użyj też wybranych przypraw, takich jak: bazylia, imbir, szafran, gałka muszkatołowa czy papryczka chili. Do zwiększenie przyjemności seksualnej może się też przyczynić czekolada oraz niewielka ilość czerwonego wina.

Zadbaj również o swoje ciało i poproś partnera, żeby zrobił Ci masaż pleców, używając przy tym olejku różanego, z drzewa sandałowego lub jaśminowego. Pomoże to usunąć napięcie i pozbyć się stresu. Dzięki temu rozluźnisz się, a Twój apetyt na seks się zaostrzy.

Zobacz również:

Najlepsze tabletki na erekcję dla mężczyzn

Viagra bez recepty

Źródło:

https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(16)30302-2/abstract?code=jsxm-site; Impact of Contraceptive Type on Sexual Desire of Women and of Men Partnered to Contraceptive Users
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1743-6109.2012.02848.x; The Effects of Hormonal Contraceptives on Female Sexuality: A Review
https://www.medicalnewstoday.com/articles/314851.php; New study busts the myth that contraceptives kill libido
https://www.medicalnewstoday.com/articles/313780.php?bl; Male birth control shot shows promise
http://time.com/longform/male-pill; Are We Finally Ready for the Male Pill?
http://time.com/5205524/male-birth-control-pill-safe-effective; Promising Male Birth Control Pill Is Safe and Effective, Study Says
http://healthland.time.com/2011/07/27/male-contraception-may-be-a-reality-sooner-than-we-think; Male Contraception May Be a Reality Sooner Than We Think
https://www.medicalnewstoday.com/articles/315587.php?sr; Poor sleep contributes to poor sexual satisfaction
http://www.czytelniamedyczna.pl/2639,surowce-roslinne-o-dzialaniu-adaptogennym-oraz-ocena-zawartosci-adaptogenow-w-ek.html; Surowce roślinne o działaniu adaptogennym oraz ocena zawartości adaptogenów w ekstraktach i preparatach otrzymanych z rodzaju Panax
http://rozanski.li/439/buzdyganek-ziemny-tribulus-terrestris-l; Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia… Buzdyganek ziemny – Tribulus terrestris L.
https://www.medicalnewstoday.com/releases/244818.php; Disease Fighting Properties Of Lactoferrin: Heals Wounds, Boosts Immunity And Protects From Cancer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10233492; Effect of oral administration of high-dose nitric oxide donor L-arginine in men with organic erectile dysfunction: results of a double-blind, randomized, placebo-controlled study.
http://circ.ahajournals.org/content/93/1/85; L-Arginine Induces Nitric Oxide–Dependent Vasodilation in Patients With Critical Limb Ischemia
https://www.doz.pl/czytelnia/a1578-Metody_antykoncepcji
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4720522/
https://www.cdc.gov/healthyyouth/whatworks/what-works-sexual-health-education.htm

Michał Wojciechowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  na wydziale lekarskim. Ukończył  takie specjalizacje jak ginekologia i seksuologia. Autor wielu publikacji naukowych i badań.

Dodaj komentarz