Jak wzmocnić włosy ? Przyczyny i sposoby na wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny, ale może również wskazywać na poważne niedobory witamin i składników mineralnych w organizmie, lub dolegliwości i schorzenia o różnym podłożu. Dzienna ilość wypadających włosów oscyluje wokół 100 sztuk i jest to proces całkowicie naturalny, jednak kiedy straty są większe i niepokojące, należy znaleźć przyczynę takiego stanu i wdrożyć odpowiednie działania mające na celu jego poprawę.

Przyczyny wypadania włosów

Zadbane i lśniące włosy zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdej kulturze od wieków uznawane są za atrybut atrakcyjności. Powszechnie funkcjonuje również pogląd, że kondycja włosów i paznokci odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Nie da się nie zgodzić z tą teorią, ponieważ wypadające włosy z reguły są tylko objawem tego, że coś niedobrego dzieje się w organizmie.

Wyjątkiem jest wypadanie włosów spowodowane łysieniem związanym z podeszłym wiekiem. Problem częściej dotyka mężczyzn i jest ściśle związany ze zmianami hormonalnymi wewnątrz organizmu. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na nadmierne wypadanie włosów.

  • Choroby skóry – łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież pstry, grzybica, atopowe zapalenie skóry. W zależności od schorzenia skóry pojawiają się podrażnienia, lub upośledzenia mieszków włosowych, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów.
  • Zaburzenia hormonalne – nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, stan po porodzie i menopauzie, czy podeszły wiek powodują zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, co bardzo często bezpośrednio przyczynia się do nadmiernej utraty włosów.
  • Niedobory witamin, oraz mikro i makroelementów – uboga, monotonna i niewłaściwie zbilansowana dieta bardzo często prowadzi do anemii i nadmiernego wypadania włosów. Niewystarczająca podaż składników odżywczych negatywnie działa na kondycję włosów, powodując ich osłabienie.
  • Wpływ niektórych leków – borykając się ze sporą stratą włosów, należy wziąć pod lupę przyjmowane leki. Niektóre leki mogą powodować skutki uboczne w postaci ubytków włosów, dlatego, zanim sięgniemy po inwazyjne metody leczenia, warto przeczytać ulotki przyjmowanych na co dzień leków. Do najczęściej wymienianych należą niektóre preparaty przeciwzakrzepowe, psychotropowe, reumatologiczne, antybiotyki, środki antykoncepcyjne i antydepresanty.
  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów – to bardzo częsty powód nadmiernej utraty włosów. Popularne tapirowanie, oraz długotrwale narażanie na wysokie temperatury lokówki, prostownicy lub suszarki mogą powodować osłabienie włosów i ich wypadanie. Źle dobrana fryzura, czyli zbyt ciasny kok, lub kucyk powodują nadmierne napięcie skóry głowy kończące się utratą większej ilości włosów, niż zwykle.
  • Zabiegi fryzjerskie – trwała ondulacja, rozjaśnianie, farbowanie oraz przedłużanie z reguły mają niekorzystny wpływ na kondycję włosów i powodują ich wypadanie. 
  • Niewłaściwy dobór kosmetyków i ich używanie – szampony i odżywki niewłaściwie dobrane do rodzaju włosów mogą mieć wpływ na wypadanie włosów, ponieważ powodują nagromadzenie zanieczyszczeń na powierzchni skóry głowy, co z kolei przekłada się na zatkanie mieszków włosowych. Należy pamiętać o tym, że włosy po użyciu kosmetyków trzeba bardzo dokładnie spłukać, masując jednocześnie palcami skórę głowy.
  • Nagły lub przewlekły stres.

Diagnoza określa sposób działania

W przypadku nadmiernej utraty włosów, zanim zostaną podjęte działania mające na celu poprawę ich stanu, należy znaleźć przyczynę. To diagnoza określa sposób zapobieżenia postępowi utraty włosów i działań związanych z przywróceniem ich dobrej kondycji. Odpowiednie będzie udanie się do trychologa, który na podstawie badania skóry, cebulki i samego włosa określi, co jest powodem niekomfortowych dolegliwości i zaleci właściwe postępowanie.

Jednak w sytuacji, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie przyczyny wypadania włosów takie jak niewłaściwe odżywianie, nadmierne korzystanie z zabiegów fryzjerskich, stres, lub nieodpowiedni dobór kosmetyków, samodzielnie można podjąć się poprawy kondycji włosów powszechnie dostępnymi metodami.

Sposoby na wypadające włosy

Naturalne sposoby na wypadające włosy znały już nasze mamy i babcie wiele lat temu. Postęp i nowoczesność znacząco ułatwiły młodemu pokoleniu radzenie sobie z nadmierną utratą włosów. Nadal można skorzystać ze znanych sprawdzonych domowych metod, które niewątpliwie mają swoje zalety, lub sięgnąć po współczesne apteczne i drogeryjne sposoby radzenia sobie z zaburzeniem.

  • Domowe sposoby – oparte na naturalnych recepturach i składnikach nadal zajmują jedno z czołowych miejsc. Maski i mikstury z surowych jaj, oleju rycynowego, arganowego i kokosowego, siemienia lnianego, miodu, mleka i awokado odżywią i zregenerują suche i łamliwe włosy.
  • Wzbogacenie diety – od tego należy zacząć, czyli trzeba przyjrzeć się codziennemu menu. Jeśli bazuje na fast foodach i gotowcach, bezwzględnie należy to zmienić i wdrożyć warzywa, owoce, i ryby. Do produktów, które powinny zastąpić niezdrowe jedzenie, zaliczamy kasze, fasolę, brokuły, jaja, czerwone mięso, podroby, kakao, oraz sezonowe owoce. Warto również zadbać o właściwe nawodnienie organizmu.
  • Suplementacja powoduje bardzo dobre rezultaty szczególnie w sytuacji, kiedy trudno jest samodzielnie ułożyć odpowiednio zbilansowaną dietę. Suplement powinien być bogaty w biotynę, kwas foliowy, witaminy z grupy B, A, C i E. Nie powinno również zabraknąć w składzie cynku, selenu, manganu, oraz miedzi. Warto sprawdzić takie produkty jak: Vita Hair Man oraz Profolan.
  • Kosmetyki na wypadające włosy można nabyć w drogeriach, profesjonalnych salonach fryzjerskich i aptekach. Szampony, oleje, maski i odżywki, a także produkty wyposażone w atomizer do komfortowej aplikacji są z reguły skuteczne na przejściowe problemy z włosami, jednak tylko pod warunkiem systematycznego stosowania.
  • Preparaty i lekarstwa – zawarte w ampułkach lub fiolkach z preparatem do wcierania w skórę głowy, lub w formie kapsułek, mogą zostać przepisane przez trychologa, lub innego lekarza prowadzącego leczenie.
  • Profesjonalne zabiegi na skórę głowy i włosy to już zaawansowane technologicznie i dość inwazyjne metody na problem wypadających włosów. Najczęściej stosowana jest mezoterapia igłowa, peptydowa terapia włosów, osocze bogatopłytkowe, karboksyterapia, czy leczenie komórkami macierzystymi. Zabiegi te polegają na wstrzykiwaniu w skórę głowy odpowiednio dobranych i przygotowanych preparatów.
  • Przeszczep włosów – to najbardziej inwazyjna metoda na zagęszczenie fryzury, stosowana w zasadzie w ostateczności. Kiedy wszystkie inne metody zawiodą, a ubytek włosów jest bardzo duży, część pacjentów decyduje się na przeszczep włosów. Istnieje kilka metod przeprowadzenia tego zabiegu. Polega on na tym, że przeczepiane są włosy razem z cebulkami, które najczęściej pobrane z okolic tyłu głowy. Następnie włosy wszczepiane są w wyłysiałe miejsca. Można również przeszczepić pojedyncze włosy.

Problem przerzedzenia włosów na głowie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety i zwykle staje się powodem braku komfortu i zaniżenia samooceny. Zanim stanie się poważny, warto już przy pierwszych zauważalnych oznakach sięgnąć po metody poprawy kondycji włosów, lub zwrócić się o pomoc do lekarza.

Kasia Lasek

Redaktorka i autorka wielu publikacji na temat zdrowia i urody. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, na Wydziale Nauk o Zdrowiu o specjalizacji dietetyka oraz uroda. Obecnie pracuje w Klinice Medycznej.

Dodaj komentarz