Brak ochoty na sex – wszystko, o czym warto wiedzieć

Jeśli Twoja druga połówka przestanie być dla Ciebie atrakcyjna pod kątem fizycznym, nie warto tego lekceważyć. Może to być początek rozmaitych problemów. Brak ochoty na sex nie jest niczym naturalnym, chociaż w niektórych przypadkach jest to jak najbardziej wytłumaczalne, np. pod wpływem silnego stresu lub wielu negatywnych przeżyć.

Nie można jednak zamykać się na drugą połówkę, ponieważ może doprowadzić to do wielu konfliktów i rozpadu związku.

Przyczyną może być brak libido

Niechęć do seksu może się pogłębiać z każdym kolejnym dniem, a przyczyną tego może być brak libido. Warto udać się do specjalisty, który pomoże zainteresowanym wyeliminować zaistniały problem.

Na libido wpływa wiele różnych czynników, ale nie tylko rutyna oraz wieloletni staż związku. Czasami lepiej zdecydować się na fachową pomoc, która płynie z zewnątrz, ponieważ można mieć wtedy pewność, że problem zostanie finalnie rozwiązany, a ochota na sex powróci.

Brak ochoty na sex – w czym może tkwić kłopot? Skąd się to bierze?

ochota na sex

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą doprowadzić do tego, że nie będziesz mieć ochoty na seks. Wśród nich znajdują się:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wysoki poziom zmęczenia,
  • długotrwały stres,
  • zbyt duża dawka obowiązków zawodowych i domowych.

Czasami warto po prostu odpocząć i postawić na relaks, który okazuje się najlepszym doradcą. Jeśli spędza się w domu wiele godzin i życie opiera się jedynie na przygotowywaniu obiadu lub też pracy, wtedy brak ochoty na seks może pojawiać się bardzo często.

Rozwiązaniem może być szczera rozmowa z partnerem, np. o podziale obowiązków lub też seks z samego rana, który dostarczy organizmowi endorfin i energii na cały dzień. Pojawienie się związkowej rutyny nie wróży niczego dobrego, jednak w takich sytuacjach można urozmaicić grę wstępną, np. poprzez wykorzystanie zabawek erotycznych lub też oglądanie filmów porno.

Nie daj się pokonać kompleksom

Często problemy związane z brakiem ochoty na sex biorą się z kompleksów. Mają je głównie kobiety, które nie są do końca zadowolone z wymiarów swojego ciała czy też figury. Nie jest to żadnym powodem do wstydu, więc warto porozmawiać o tym z partnerem, a taka szczera rozmowa na pewno przyniesie wiele dobrego.

Sprawdź ranking preparatów na poprawę libido

Jeśli będziemy podobać się sami sobie, nie będzie żadnych problemów z pieszczotami. W sytuacji, gdy ktoś musi jednak zmienić coś w swoim życiu, warto postawić na regularną aktywność fizyczną, a więc m.in. bieganie czy też jazdę na rowerze. Sprzyja to budowaniu atrakcyjnej sylwetki i pozbyciu się wszelkich kompleksów.

Kompleksy mogą się pojawić również u mężczyzn, np. wtedy, gdy panowie zaczną uważać, że nie są w stanie zadowolić swoich kobiet. W takich przypadkach często ma się do czynienia z zaburzeniami erekcji, które są trudne do wyeliminowania bez pomocy specjalisty.

Warto dowartościowywać się w związku nawzajem, aby każda strona była pewna, iż druga połówka ją kocha i akceptuje w tej postaci, jaką jest. 

Zwróć uwagę na zaburzenia hormonalne

Wiele kobiet zmaga się obecnie z zaburzeniami hormonalnymi, a więc jeśli panie nie mają ochoty na sex, nie można na nie od razu naskakiwać. Może to być niezależne od nich.

Kobiety, które zmagają się na co dzień z cukrzycą mają obniżony poziom testosteronu, przez co często występuje u nich brak ochoty na kontakty seksualne. Problemem może być też zespół policystycznych jajników, ponieważ prowadzi do zaburzenia stężenia androgenów.

Niekiedy warto dać drugiej osobie odrobinę czasu

Niekiedy najlepszym lekarstwem na brak ochoty na sex jest po prostu odrobina czasu i brak nacisków ze strony drugiej połówki. To bardzo ważne, aby każda osoba w związku czuła wsparcie drugiej osoby, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdzie.

Brak seksu może być uwarunkowany ciążą lub też krótkim okresem po ciąży. Panie mają wtedy obniżoną ochotę na seks i trzeba je zrozumieć. Panowie nie powinni być zbyt natarczywi, ponieważ nie odbije się to zbyt korzystnie na ich związku. 

Jeśli para nie potrafi poradzić sobie z takimi problemami samodzielnie, może szukać wsparcia u psychoterapeuty czy też seksuologa. Czasami pomocne okazują się też rozmowy ze znajomymi, którzy doświadczyli takiej sytuacji i mają ją dawno za sobą.

Oczywiście opowiadanie o problemach łóżkowych jest niekiedy dość wstydliwe, lecz nie trzeba się przed tym wzbraniać. Panie, które oczekują na narodziny dziecka skupiają się w stu procentach na swojej ciąży, ale też na zdrowym odżywianiu, bezpieczeństwie, przyszłości, itd. Trzeba zrozumieć to, że w takim okresie mogą po prostu nie mieć głowy do kontaktów seksualnych, chociaż nie jest to wykluczone. We wszystkich opisanych wyżej sytuacjach warto postawić na:

  • pełne wsparcie,
  • szczerą rozmowę,
  • pomoc specjalisty.

Dzięki temu wszystkie problemy mogą odejść w zapomnienie w bardzo krótkim czasie, a ochota na seks powróci u zainteresowanych w ekspresowym tempie. W niektórych przypadkach organizm musi się po prostu zregenerować i zyskać dodatkową energię do działania, ponieważ jest wyczerpany. Wzajemne zrozumienie potrafi zdziałać cuda. 

Michał Wojciechowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  na wydziale lekarskim. Ukończył  takie specjalizacje jak ginekologia i seksuologia. Autor wielu publikacji naukowych i badań.

Dodaj komentarz