Przerost prostaty dotyka przede wszystkim nieco starszych mężczyzn, a konkretniej tych, którzy ukończyli już 55. rok życia. Tyczy się to łagodnego przerostu prostaty. W tym przypadku z tym schorzeniem styczność ma nawet co drugi mężczyzna.
Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko postęp cywilizacyjny, ale też kilka innych czynników. Na całe szczęście zainteresowani mają obecnie większą świadomość swojego ciała oraz zdrowia.
Ponadto panowie mogą skorzystać z bardziej rozbudowanych usług medycznych, aby móc w razie potrzeby szybko i skutecznie zainterweniować, poprawiając tym samym stan swojego zdrowia.
Prostata – co to konkretnie jest ?
Prostata to nic innego jak gruczoł krokowy, który znajduje się w męskim układzie płciowym. Przypomina wielkością i kształtem kasztana, dlatego też trudno takiego gruczołu nie zauważyć.
Położony jest w bliskiej odległości od cewki moczowej (otacza ją) i pęcherza moczowego (pod nim). Gruczoł ten wydziela specjalną wydzielinę, która przedostaje się na zewnątrz wraz z plemnikami, podczas wytrysku. Powiększanie się prostaty jest jednak dość poważnym problemem, ponieważ ma związek z niepokojącymi zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w męskim organizmie.
Zaburzenia te występują przede wszystkim w okresie męskiego przekwitania, dlatego panowie po 55. roku życia mają z tym częstą styczność. Niewiele osób wie jednak o tym, że w ich organizmie produkowane są wtedy hormony żeńskie, a konkretniej estragony.
Przerost prostaty – jak wpływa na męski organizm ?
Produkcja męskiego hormonu płciowego obniża się wraz z wiekiem, a więc po 50. roku życia stoi u mężczyzn na dość niskim poziomie. Oczywiście jest to testosteron. W związku z tym pobudzone zostają różnorodne tkanki, które z czasem mogą zacząć się powiększać.
Ma to związek z tkanką łączną, mięśniową oraz gruczołową. Procesy te zachodzą praktycznie u każdego doświadczonego mężczyzny, jednak nie u wszystkich są tak samo nasilone, dlatego trzeba mieć pełną świadomość swojego ciała, aby w razie potrzeby móc zareagować i zgłosić się jak najszybciej do specjalisty. Wtedy rozpocznie się właściwa kuracja.
Samo powiększenie się wspomnianego gruczołu nie jest dla mężczyzny niczym szkodliwym. Objawy będą niepokojące dopiero wtedy, gdy będzie dochodziło do następujących zjawisk:
- częste oddawanie moczu,
- problemy z oddawaniem moczu,
- bóle w okolicach gruczołu krokowego,
- zwolniony strumień moczu,
- uczucie niecałkowitego opróżnienia własnego pęcherza.
Jeśli ktoś zauważy u siebie tego typu zjawiska, nie powinien zwlekać zbyt długo z wizytą u specjalisty, ponieważ ta może okazać się niezwykle pomocna. To dzięki niej panowie dowiedzą się, co konkretnie im dolega oraz jakie środki lecznicze mogą podjąć, aby sobie pomóc.
Jak rozpoznać przerost prostaty ?
Samodzielne rozpoznanie przerostu prostaty często jest niemożliwe, chociaż panowie, którzy zwracają uwagę na funkcjonowanie swojego ciała nie mają z tym zwykle większych problemów. Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby regularnie obserwować swój mocz.
Już w szkole nauczyciele dużo mówią o tym, aby sprawdzać m.in. jego kolor. Dużą wagę należy przykuć również do tego, jak często oddaje się mocz i czy po drodze nie napotyka się na żadne problemy. Przerost prostaty można bezproblemowo wykryć poprzez wykonanie specjalistycznego badania USG czy też różnych badań laboratoryjnych. Na szczęście nie są one bolesne i nie wywołają u zainteresowanych uczucia dyskomfortu.
Oto kilka kroków na które warto się zdecydować, gdy zauważy się u siebie pierwsze objawy przerostu prostaty:
- rozmowa z wybranym specjalistą. Najlepiej wybrać takiego lekarza, który ma spore doświadczenie w tym fachu i będzie w stanie odpowiednio wytłumaczyć zaistniały problem. Można poczytać opinie w sieci internetowej i wybrać specjalistę, który cieszy się najlepszymi. Rozmowa powinna odbyć się w cztery oczy, a nie np. za pośrednictwem telefonu komórkowego. Wypełnia się też wtedy specjalną ankietę, na temat różnych objawów przerostu prostaty wśród mężczyzn,
- bezpośrednie badanie prostaty u lekarza, które pozwoli specjaliście wykryć wszelkie niepokojące zmiany. Badanie to jest wykonywane zazwyczaj ręcznie, a więc przez odbyt. Specjaliści badają wtedy wielkość gruczołu, ale też jego konsystencję, symetrię i kształt,
- wykonanie badań dodatkowych (USG) oraz laboratoryjnych, aby mieć pełen obraz zaistniałej sytuacji. Z pewnością takie badania nikogo nie wprowadzą w błąd i dadzą jasny obraz na to, co dzieje się w męskim organizmie. Nie warto się ich obawiać, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na zaznajomienie się z problemem przerośniętej prostaty.
Jak widać zainteresowani mogą zdecydować się na kilka różnych kroków. Najistotniejsze jest to, aby problem zdrowotny nie został zbagatelizowany. Często panowie się tego wstydzą, jednak warto zdać sobie wtedy sprawę z tego, że z podobnym schorzeniem zmaga się praktycznie każdy doświadczony mężczyzna i jest to jak najbardziej naturalne.
Specjaliści będą potrafili pomóc i na pewno zrobią to na wysokim poziomie, z troską o dobro własnych pacjentów.
Lekceważenie problemów może się źle zakończyć
Lekceważenie zaistniałego problemu może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych, a konkretniej do bolesnych powikłań. Skutkiem przerośniętej prostaty, która nie będzie leczona może okazać się m.in. kamica pęcherza moczowego.
W takim przypadku kamienie będą łączyć się ze sobą w bardzo duże skupiska, a ich usunięcie na pewno nie będzie dla mężczyzny komfortowym przeżyciem. Dochodzi wtedy również do zakażenia dróg moczowych, a nawet do niewydolności nerek.
Łagodny przerost prostaty często mylony jest przez nadwrażliwych mężczyzn z rakiem prostaty, przez co panowie nie chcą rozpocząć leczenia i zostawiają problem na bocznym torze, godząc się ze swoim losem. Najważniejsze jest więc to, aby dać się zbadać doświadczonemu urologowi, ponieważ tylko taki specjalista może rzetelnie stwierdzić, czy pacjent ma problem z przerośniętą prostatą czy jest to może jakieś poważniejsze schorzenie.
Samodzielna diagnoza nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Wczesna diagnoza, która zostanie postawiona przed urologa może doprowadzić do całkowitego wyeliminowania problemu zdrowotnego, a także do uniknięcia wszelkich powikłań, dlatego jak widać wyraźnie nie warto się przed tym długo wzbraniać.
Jak leczyć przerośniętą prostatę ?
Leczenie łagodnie przerośniętej prostaty nie jest wcale zbyt skomplikowane, jeśli odpowiada za to osoba, która ma w tym zakresie należytą wiedzę. Poprawia się w ten sposób jakość życia konkretnego pacjenta, a oprócz tego całkowicie eliminuje się dotychczasowe objawy, jeśli oczywiście jest to tylko możliwe.
Możemy również stosować odpowiednie suplementy diety na prostatę np. Reprostal
Bardzo ważne jest to, aby nie leczyć przerośniętej prostaty samodzielnie, np. przy pomocy niesprawdzonych metod domowych, ponieważ nie doprowadzi to do pozytywnych efektów. Specjaliści przepiszą zainteresowanym odpowiednie leki, dzięki którym poprawi się ich stan zdrowia. Spowodują one lepszy odpływ moczu oraz uregulowanie częstości oddawania moczu. Doświadczeni mężczyźni będą mogli więc zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale też o pełen komfort psychiczny.
W niektórych przypadkach pacjenci udają się do specjalistów zbyt późno, przez co nie można zastosować leków, a trzeba zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. To właśnie on powoduje, że usuwa się przerośniętą część gruczołu. Jak widać wyraźnie pacjentom da się pomóc, jednak bardzo ważne jest to, aby oni sami otworzyli się na specjalistyczną pomoc, którą niosą im doświadczeni specjaliści.
Źródło:
Ostatnia aktualizacja 14 kwietnia, 2023