Poranny wzwód – co należy wiedzieć o jego występowaniu oraz braku?

Poranny wzwód występuje u mężczyzn już we wczesnych latach młodości, chociaż pojawia się również na starość. To jak najbardziej naturalne, lecz warto zgłębić swoją wiedzę na temat przyczyn jego występowania oraz braku.

Jeśli wzwód nie będzie się pojawiał wczesnym rankiem, może to oznaczać jedno – konieczne umówienie wizyty u specjalisty, bo z męskim zdrowiem dzieje się coś niedobrego.

Poranny wzwód – w jaki sposób do niego dochodzi?

Do porannego wzwodu dochodzi na skutek wysłania specjalnego sygnału z ośrodka erekcji. Nie może być on w żaden sposób zaburzony. Ośrodek ten zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowym. Sygnał podąża natomiast do męskich narządów płciowych. Podczas tego procesu członek zostaje mocno ukrwiony i wzwód jest naprawdę solidny.

Zobacz również tabletki na powiększenie penisa ranking

Z racji tego panowie mają tak częstą ochotę na seks właśnie wcześnie rano, np. tuż przed pracą lub też wyjściem na uczelnię. Rozszerzają się tętnice, wydziela się tlenek azotu, a oprócz tego krew napływa gwałtownie do ciał jamistych.

Z jakiego powodu dochodzi do porannego wzwodu?

Istnieją trzy podstawowe powody, które mają wpływ na poranny wzwód u mężczyzn. Przede wszystkim należy tutaj wymienić:

  • parcie na pęcherz – jest to bezwarunkowa reakcja, która może występować np. podczas snu. Jeśli dochodzi do takiego parcia, można być przekonanym, że wczesnym rankiem u panów pojawi się wzwód,
  • niski poziom noradrenaliny – w czasie snu poziom noradrenaliny maleje, natomiast za dnia rośnie. Ma to związek z porannym wzwodem, np. na skutek własnych snów i marzeń,
  • uwalnianie się tlenku azotu – tlenek azotu przedostaje się do mięśni i działa na nie jak najbardziej relaksująco. Dzięki temu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i sprzyja to pojawianiu się porannego wzwodu.

Jak widać powody mogą być zróżnicowane, chociaż należy mieć na uwadze to, że wzwód nie musi pojawiać się każdego ranka. Jeśli nie zauważy się go u siebie przez 2 dni nie ma powodów do obaw, lecz jeśli taka przerwa jest tygodniowa lub też nieco dłuższa, warto skontaktować się z doświadczonym specjalistą.

W niektórych przypadkach do porannej erekcji dochodzi również u kobiet, mowa tutaj o erekcji łechtaczki, jednak nie jest to zbyt dobrze zbadane zjawisko.

Przyczyny braku porannego wzwodu 

wzwód z rana

Brak porannego wzwodu może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, wśród których należy wymienić chociażby długotrwały stres, zmęczenie organizmu lub też jego osłabienie. Do porannego wzwodu nie dojdzie np. wtedy, gdy mężczyzna zmaga się z jakimiś problemami na tle nerwowym i często przeżywa rozterki emocjonalne.

Sprawdź ranking tabletek na erekcję bez recepty

Zaburzenia mogą wystąpić również na skutek jakiejś choroby lub też infekcji, wtedy nie należy się tym zbytnio zamartwiać, a wizyta u specjalisty nie jest żadną koniecznością. Czasami warto dać sobie odrobinę czasu, a organizm skutecznie się zregeneruje i poranny wzwód wystąpi na nowo. Mężczyźni powinni obserwować swoje ciało oraz wszelkie zmiany i w razie potrzeby możliwie szybko reagować, lecz nie zawsze jest to konieczne.

Wzwód wczesnym rankiem może nie występować również z kilku innych powodów, więc warto mieć na uwadze następujące czynniki:

  • brak aktywności fizycznej,
  • zbyt duże obciążenie fizyczne, np. w pracy,
  • złą dietę,
  • złe nawyki, np. alkohol, papierosy.

Jak widać wyraźnie w niektórych przypadkach można sobie pomóc w warunkach domowych, więc nie zawsze trzeba udać się z problemem do specjalisty. Wiadomo, że dla panów jest to często wstydliwy problem, lecz jeśli nie znajdzie się pomocy w metodach domowych, wizyta u fachowca będzie jedynym rozsądnym wyjściem.

Problemy z prostatą lub niskim poziomem testosteronu

Specjaliści będą w stanie wytłumaczyć mężczyznom to, dlaczego w ich przypadku nie można mówić o porannym wzwodzie. Często jest to związane z problemami z prostatą lub też niskim poziomem testosteronu. Nie można wtedy załamywać rąk, lecz starać się wyeliminować takie dolegliwości najszybciej, jak to tylko możliwe.

Wsparcie fachowca oraz drugiej połówki jest tutaj kluczowym elementem. Mężczyzna pozostawiony sam sobie wpada w kompleksy i obniża pewność siebie.

Przyczyną braku porannego wzwodu mogą być również różne choroby układu moczowo-płciowego, więc warto się regularnie badać i w razie potrzeby zdecydować się na odpowiednią kurację.

Może to być także zaburzenie układu nerwowego, dlatego problemu nie można lekceważyć, bo będzie się rozwijał, co niekorzystnie wpłynie na męską pewność siebie oraz relację z partnerką. Wszystko ma swoje rozwiązanie, lecz trzeba do niego dążyć z całych sił i się w to zaangażować. 

Poranny wzwód – do czego może prowadzić?

Nie podlega dyskusji, iż poranny wzwód może prowadzić do wielu przyjemnych doświadczeń, a mianowicie sprzyja kontaktom seksualnym z drugą połówką. Warto to wykorzystać, na co nie narzekają zarówno panie, jak i panowie.

Mężczyźni mają rano dużą ochotę na seks i to samo tyczy się pań, które zauważą u swoich partnerów poranny wzwód, a można go zaobserwować praktycznie każdego dnia. Jak widać brak porannego wzwodu może mieć swoje przykre konsekwencje, więc warto temu przeciwdziałać.

Michał Wojciechowski

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  na wydziale lekarskim. Ukończył  takie specjalizacje jak ginekologia i seksuologia. Autor wielu publikacji naukowych i badań.

Dodaj komentarz