Jakość męskiego nasienia w ostatnich latach mocno się obniżyła. Eksperci szacują, że spadek wyniósł aż 60 procent. To bardzo niepokojące dane, ponieważ obniżona płodność u mężczyzn może doprowadzić do tego, że para nie będzie mogła mieć dziecka lub też będą z tym duże trudności.
W związku z tym warto zdecydować się na zastosowanie kilku naturalnych metod, aby zwiększyć płodność u mężczyzny. Wszystkie metody, które zostaną wymienione w artykule charakteryzują się wysoką skutecznością.
Największe problemy z obniżoną ilością plemników panowie mają na terenie Europy, Ameryki Północnej, ale też w Australii oraz Nowej Zelandii. Trzeba więc nawiązać z tym walkę zwłaszcza, że mężczyźni wcale nie stoją na straconej pozycji.
Jak to wygląda w liczbach ?
Niepłodność to nic innego jak niezdolność do zajścia w ciążę. Z takim problemem spotyka się około 15 procent par (około 48,5 miliona par) na całym świecie, co jest bardzo przykrą statystyką.
Często dzieje się tak z tego względu, że panowie nie przykładają wagi do swojego zdrowia lub też do czynności, które wykonują na co dzień. Wpływ na zwiększoną płodność może mieć też noszona bielizna, więc jak widać wyraźnie ważnych jest wiele różnych detali.
Aż 50 procent przypadków niepłodności dotyczy kobiet, natomiast 30 procent związanych jest z czynnikiem męskich. Pozostałe 20% związane jest z połączeniem czynnika męskiego z kobiecym.
Na jakie metody zwiększające płodność można się zdecydować ?
Istnieje kilka sprawdzonych metod, pozwalających na zwiększenie płodności, na które w dowolnym momencie mogą zdecydować się panowie. Przede wszystkim warto tutaj wymienić takie metody jak:
- więcej aktywności fizycznej – tyczy się to różnych aspektów codziennego życia, a więc zarazem biegania, jazdy na rowerze czy też zwykłych ćwiczeń z zakresu fitness. Co najważniejsze wliczyć można w to także aktywność seksualną. Panowie nie powinni spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem, ponieważ przyczyniają się w ten sposób do powstania niepłodności. Uprawianie sportu wspomaga nie tylko płodność, ale też kontrolę nad własną masę ciała, poprawiając jednocześnie kondycję,
- rzucenie palenia – regularne palenie papierosów doprowadza do tego, iż znacznie osłabione jest DNA. Prowadzi to do licznych uszkodzeń oraz obniżenia parametrów DNA. W związku z tym warto zastanowić się poważnie nad tym, czy aby na pewno palenie papierosów jest właściwym rozwiązaniem, w przypadku mężczyzn, którzy chcą w niedalekiej przyszłości zdecydować się na dziecko. Palenie papierosów zmniejsza ilość plemników w ejakulacie aż o 30 procent. To bardzo przykre informacje, ale z faktami niestety trudno jest dyskutować. Nałogowi palacze mają także bardzo duże problemy z erekcją, przez co nie są w stanie odbywać satysfakcjonujących stosunków seksualnych i nie zaspokajają oczekiwań swoich kobiet. W związku z tym spada ich samoocena, a rosną kompleksy,
- dostarczanie do organizmu witaminy D – witamina D wpływa na zwiększoną płodność, dlatego warto dostarczać ją do organizmu naturalnie lub też z pomocą suplementów diety. Można zauważyć ją przede wszystkim w produktach mlecznych i zbożach, więc na pewno warto pomyśleć o tym, aby wcielić je do swojej codziennej diety. Zyska na tym nie tylko męska płodność, ale też zdrowie. Witaminę D można również znaleźć w jajkach, serze, mleku oraz w rybach. Dobrą informacją dla zainteresowanych jest także to, że witaminę D można pozyskać bezpośrednio z promieni słonecznych, dlatego w okresie letnim warto chodzić regularnie na plażę i się opalać. Można to także czynić podczas zwykłych spacerów,
- dostarczanie do organizmu antyoksydantów – to bardzo ważne, jeśli panowie nie chcą narazić się na negatywne działanie stresu, alkoholi, używek czy też siedzącego trybu życia. Antyoksydanty można znaleźć przede wszystkim w witaminie C. Warto zdecydować się także na beta karoten i luteinę, aby zwiększyć ilość plemników w swoim ejakulacie,
- dostarczanie do organizmu zdrowych kwasów tłuszczowych – warto w tym przypadku nawiązać bliższą współpracę z dobrym dietetykiem, który będzie w stanie podpowiedzieć zainteresowanym, w których produktach spożywczych może je znaleźć. Zdrowe kwasy tłuszczowe mają bardzo pozytywny wpływ na obniżenie poziomu testosteronu.
To zdecydowanie najważniejsze metody, na które trzeba się otworzyć, jeśli chce się naturalnie zwiększyć płodność. Należy o tym pomyśleć już w młodym wieku, ponieważ wieloletnie zaniedbania mogą łatwo doprowadzić do niepłodności. Takich procesów później nie będzie można już odwrócić.
Jak sprawdzić swoją płodność w domu ?
Panowie mogą sprawdzić swoją płodność bez opuszczania miejsca zamieszkania. Ilość plemników w swoim nasieniu można zbadać poprzez wykonanie prostych czynności domowych:
- wprowadzić do pojemniczka nasienie i zostawić wszystko na 20-30 minut,
- pobrać małą ilość ejakulatu do strzykawki,
- pobraną ilość nasienia wymieszać z roztworem, znajdującym się w zestawie testowym,
- nałożyć niewielką ilość mieszaniny na wcześniej przygotowany tester,
- odczekać 5-10 minut i sprawdzić zabarwienie testera.
Przeprowadzenie takich czynności nie wymaga od zainteresowanych żadnych większych umiejętności, dlatego można się na to zdecydować praktycznie w każdym momencie. W ten sposób panowie ocenią rzetelnie szanse na zapłodnienie swoich partnerek, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy para myśli poważnie o dziecku.
Kilka znanych faktów oraz mitów na temat męskiej płodności
Mężczyźni muszą mierzyć się na co dzień z kilkoma istotnymi faktami oraz mitami na temat swojej płodności. Oto te najpopularniejsze, o których każdy słyszał chociaż raz:
- abstynencja seksualna pozytywnie wpływa na męską płodność – to oczywiście mit, ponieważ im więcej dni bez seksu, tym ilość plemników w ejakulacie mniejsza. Wynika to z badań morfologicznych, które zostały przeprowadzone na pewnej grupie mężczyzn, z ponad 10-dniową wstrzemięźliwością seksualną,
- rozmiar członka ma znaczenie – to również nie ma większego znaczenia, ponieważ rozmiar członka nie ma wpływu na to ile plemników znajdzie się w ejakulacie. Wielu mężczyzn uważa inaczej, podobnie sprawa ma się z kobietami, jednak warto zgłębić wiedzę w tym temacie, ponieważ większy nie zawsze oznacza skuteczniejszy w działaniu, dla zainteresowanych polecamy preparaty na powiększenia penisa.
- marihuana ma wpływ na zwiększoną płodność – badania w tej kategorii przeprowadzono na wielu parach i wykazano, że marihuana ma bardzo niewielki wpływ na zwiększoną płodność. W związku z tym nie warto po nią sięgać, a już na pewno nie można jej nadużywać,
- odpowiednia bielizna ma wpływ na męską płodność – jest w tym trochę prawdy, ponieważ obcisła bielizna (slipy) zwiększa temperaturę moszny i znajduje się ona powyżej przeciętnej. Jeśli panowie chodzą w bokserkach, utrzymują odpowiednią temperaturę moszny, więc warto wybrać bokserki i odrzucić slipy na bok. Zdaniem naukowców bielizna nie ma jednak aż tak dużego wpływu na męską płodność, chociaż zdecydowanie lepiej chodzić na co dzień w bokserkach i nie narażać się na uciskanie jąder,
- rola wanny z hydromasażem oraz jacuzzi – zbyt częste przebywanie w takich wannach lub też w jacuzzi może doprowadzić do obniżenia płodności u mężczyzn, ponieważ wytwarza się wtedy zbyt duża temperatura. Jak widać wyraźnie warto unikać takich miejsc, chociaż nie jest powiedziane, że nie można do nich w ogóle chodzić. Czasami można zdecydować się na taki krok,
- rola alkoholu – alkohol działa rozluźniająco, dlatego też po alkoholu pary mają większą ochotę na odbywanie stosunków seksualnych, a co za tym idzie mogą postarać się o dziecko. W niektórych przypadkach alkohol stosowany jest nawet jako afrodyzjak, chociaż trzeba pamiętać o tym, aby stosować go w rozsądnych ilościach,
- stosunek przerywany jest pewną metodą antykoncepcji – stosunek przerywany nie jest żadną pewną metodą antykoncepcyjną, dlatego jeśli para nie chce zajść w ciążę, nie powinna go uskuteczniać. Lepiej wybrać inne metody, takie jak prezerwatywy lub tabletki.
Jak widać wyraźnie faktów oraz mitów jest bardzo dużo, ale wszystkie zostały omówione powyżej. Warto dbać o męską płodność zwłaszcza, że można zrobić to w domowych warunkach. Tym samym para będzie mogła swobodniej starać się o wymarzone dziecko.
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253726/
https://medlineplus.gov/maleinfertility.html
https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02431000
Ostatnia aktualizacja 15 kwietnia, 2023