Choroba Peyroniego potocznie nazywana jest plastycznym stwardnieniem prącia. Łatwo można z tego wywnioskować, iż dotyka mężczyzn, w różnym wieku. Spowodowana jest przede wszystkim twardnieniem blaszek, które znajdują się w obrębie męskiego członka.
Co za tym idzie panowie nie mogą liczyć na osiągnięcie w pełni satysfakcjonującego wzwodu, przez co mają później problem ze swobodnym uprawianiem seksu. Odczuwają z tego powodu spore kompleksy, a podczas stosunku seksualnego mogą czuć się niekomfortowo. Choroba ta dotyka jednak głównie tych mężczyzn, którzy ukończyli już 50. rok życia.
Pierwszą zmianą, którą może zauważyć u siebie mężczyzna są nietypowe guzki oraz chrząstki, które pojawiają się na penisie. Jeśli ktoś będzie miał z nimi styczność, powinien udać się jak najszybciej do fachowego specjalisty.
Choroba Peyroniego – najpopularniejsze przyczyny
Choroba Peyroniego związana jest z wieloma przyczynami, jednak warto wymienić te zdecydowanie najpopularniejsze. Są to:
- wiek,
- cukrzyca,
- palenie papierosów,
- choroby tkanki łącznej,
- genetyka,
- obrażenia miednicy,
- leki zawierające w sobie beta-blokery.
Jeśli ktoś ma cukrzycę lub też pali zbyt dużo papierosów, powinien zdecydować się na przebadanie własnego członka, ponieważ może się tak stać, iż jest się we wstępnej fazie choroby Peyroniego. Im szybciej zacznie się leczenie, tym większe szanse ma się na komfortowe życie seksualne.
Choroba Peyroniego – jak się objawia ?
Choroby Peyroniego trudno u siebie nie zauważyć, chociaż ważne jest w tym wszystkim to, aby regularnie obserwować swojego penisa. Jeśli ktoś nie będzie tego robił może sobie jedynie zaszkodzić. Najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby to:
- wygięcie penisa, najczęściej jest on zakrzywiony w górę. Warto więc co jakiś czas sprawdzać, jak wygląda penis oraz czy nie zaszły na nim jakieś niepokojące zmiany. Dla niektórych panów może to być dość krępujące, jednak w ten sposób najłatwiej zadbać o swoje zdrowie,
- penis wygięty w dół lub też w bok – taką zmianę również łatwo zauważyć, dlatego tak jak w powyższym przypadku ważna jest baczna obserwacja swojego członka,
- zniekształcenie na penisie, które przypomina klepsydrę,
- dziwna pozycja penisa przy wzwodzie, a więc początkowo się podnosi, ale następnie przechyla i opada w dół.
Jeśli ktoś zauważy u siebie takie objawy, nie powinien lekceważyć tej przypadłości. Panowie chcący być aktywni seksualnie do późnych lat swojego życia muszą więcej uwagi poświęcać swojemu zdrowiu i jednocześnie zadbać o to, aby z ich penisem nie działo się nic złego.
Zakrzywienia oraz wszelkie niepokojące zmiany mogą rozwijać się na penisie nawet przez okres 6-18 miesięcy. Jak widać baczna obserwacja jest jak najbardziej wskazana, a przy okazji nie można zapominać o regularnych wizytach u specjalisty, które mogą okazać się najlepszym wyjściem z zaistniałej sytuacji. Rozwój choroby niesie za sobą pewne zmiany skórne, a więc na członku pojawiają się niewielkie blizny, które mężczyźni mogą jednak łatwo zauważyć.
Jak zdiagnozować chorobę Peyroniego ?
Zdiagnozowanie choroby Peyroniego powinno odbyć się u doświadczonego specjalisty, dlatego nigdy nie warto działać na własną rękę, ponieważ nie każdy mężczyzna jest specjalistą od swojego przyrodzenia. Lepiej pozostawić taką sprawę osobom uczonym, którzy przez wiele lat kształcili się w tym zakresie i będą w stanie pomóc mężczyznom w potrzebie.
Oczywiście pierwsze objawy można zaobserwować samodzielnie i nie jest potrzebna do tego pomoc osoby trzeciej. Na tej podstawie nie można jednak stawiać fachowej diagnozy, ponieważ może ona do niczego dobrego nie doprowadzić, a panowie po prostu się wystraszą i nie wybiorą się do lekarza. Będzie to jednak negatywnie oddziaływało na ich samopoczucie, ale też sprawność seksualną.
Będą mieć zdecydowanie mniejszą ochotę na seks, na czym cierpieć będą także ich partnerki seksualne. Jak widać wyraźnie obserwacja jest ważna, ale nie najważniejsza. Optymalnym krokiem jest udanie się do specjalisty.
Po udaniu się do lekarza, fachowiec dokładnie zbada męskie prącie. Oczywiście cała czynność może trochę potrwać, ponieważ do sprawy trzeba podejść jak najbardziej precyzyjnie i z wyczuciem. Panowie nie czują się w takich sytuacjach dobrze i często się wstydzą. Lekarze mają do nich jednak odpowiednie podejście, przygotowując ich do badania.
Przeprowadza się tzw. badania fizykalne, podczas której określa się obecność oraz lokalizację danych blizn. Lekarze zajmują się także wykonywaniem pomiaru badanego penisa, aby zyskać wszystkie niezbędne dane. W sytuacji, gdy stan penisa będzie ulegał pogorszeniu, przy kolejnych badaniach określa się czy jest on skrócony i co się z nim konkretnie dzieje.
W niektórych przypadkach korzystnym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie specjalistycznego badania. Przykładem jest tutaj badanie ultrasonograficzne. Otrzymuje się wtedy zastrzyk, bezpośrednio w penisa. Nie jest to bolesne, a dzięki temu pozostanie w pozycji prostej.
Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a więc nie ma się czego obawiać. Stosuje się specjalistyczne fale ultradźwiękowe, dzięki czemu wyniki badania są rzetelne i przejrzyste. Przedstawia się w ten sposób obraz tkanek miękkich, które występują w penisie. W ten sposób wykazuje się tzw. zmiany miażdżycowe i ocenia się przepływ krwi do penisa.
Lekarz może ocenić, że taki przepływ jest nieco zaburzony i należy postawić na profesjonalne leczenie. Dzięki takim obrazom można także wykonać pomiar ewentualnej krzywizny.
Choroba Peyroniego – jak leczyć tę przypadłość ?
Istnieje kilka sprawdzonych metod leczniczych, gdy pacjent ma styczność z chorobą Peyroniego. Pierwszym etapem leczenia może być regularne podawanie witaminy E, znajdzie się ją nie tylko w produktach spożywczych, ale też w suplementach diety. Lekarz może także zarządzić podawanie:
- kolchicyny,
- blokerów kanału wapniowego.
Zależne jest to oczywiście od zaistniałej sytuacji, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie fachowych badań. W związku z tym nie warto opierać się jedynie na swoich obserwacjach, chociaż nie można ich lekceważyć. Fachowcy mogą zdecydować się na wdrożenie leczenia zachowawczego oraz farmakologicznego.
Najważniejsze jest podejmowanie świadomych działań. Leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy, często włącza się w to sterydy. Leczenie przeprowadza się aż do momentu, w którym pacjent zostanie wyleczony w stu procentach. Ocenia to oczywiście specjalista, dlatego samodzielnie nie można podejmować decyzji o zakończeniu leczenia. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie operacji.
Z prącia usuwa się wtedy tzw. tkankę bliznowatą. W to miejsce przeszczepia się skórę pobraną od pacjenta, pochodzi ona z innego miejsca, które wskaże oczywiście lekarz. Mogą to być tzw. łaty kolagenowe lub dakronowe.
Nieco mniej inwazyjną metodą jest operacja przy użyciu sposobu Nesbita. Zwężeniu ulega wtedy ta cząstka członka, na której nie ma żadnych zmian bliznowych. Nie jest to jakaś skomplikowana operacja, dlatego też specjaliści chętnie się jej podejmują, jeśli tylko będzie taka potrzeba.
Tym samym można oczywiście pomóc wielu mężczyznom, głównie tym po 50. roku życia. Operacja tym sposobem nie jest jednak aż tak popularna jak inne wskazane wyżej metody, ponieważ zabieg stosuje się zaledwie u 10 procent pacjentów. Istnieją pewne kryteria, które trzeba spełnić, aby być w ogóle dopuszczonym do jakiegokolwiek zabiegu. Są to:
- przynajmniej rok trwania choroby,
- zastosowanie na wstępie leczenia zachowawczego i badanie efektów, jeśli ich nie ma, przechodzi się do operacji,
- niemożność odbywania stosunków płciowych, więc panowie muszą tutaj mówić lekarzowi pełną prawdę i nie wstydzić się zmian, które zachodzą w ich penisie.
Najważniejszą informacją dla zainteresowanych pacjentów może być jednak to, że w niektórych przypadkach choroba Peyroniego samoistnie znika, tzn. ulega wycofaniu. Specjaliści szacują, że może się tak dziać nawet w 50 procentach przypadków, dlatego panowie z taką dolegliwością mają spore szanse na to, że znajdą się w grupie szczęśliwców.
Źródło:
https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/penile-curvature-peyronies-disease
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1473022/
https://medlineplus.gov/penisdisorders.html
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1756287219838139
Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia, 2023